Side 1 af 1
Kan dette bur bruges?
: 17. jul 2009 11:56
af BittéHamstereN
Elsker at indrette bure til hamstere, men vil lige sikre mig det her bur kan bruges:
Spøgsmål 1: Det måler l: 45 cm d: 28 cm h: ca 56 cm (med bundlag i), det er bygget op af 3 etager (stue, 1 sal og 2 sal) 1 og 2 sal måler 21 * 28 cm. Er det bur for lille? :?
Spøgsmål 2: Har 2 slags trapper til buret, nogle af plastic der fulde med, der lidt som en rutcebane med trin på og så har jeg nogle fugle trapper, altså uden bund, men af træ, hvilke ville i bruge??? :roll:
: 17. jul 2009 12:49
af Thitte
Jeg ville bruge dem af træ, tror jeg.
: 17. jul 2009 13:23
af Thitte
Jeg ville bruge dem af træ, tror jeg.
: 17. jul 2009 17:29
af BittéHamstereN
Thitte skrev:Jeg ville bruge dem af træ, tror jeg.
Tror du en hamster kan finde ud af at kralve op af trappen/stien når der ikke er bund på den? :roll:
: 17. jul 2009 17:34
af darkangel87
hamstere er gode klatrere men det kommer også an på hvor langt der er imellem trinene, vil nok tro de har lettere ved at klatre på dem uden bund end dem med
: 17. jul 2009 17:46
af BittéHamstereN
darkangel87 skrev:hamstere er gode klatrere men det kommer også an på hvor langt der er imellem trinene, vil nok tro de har lettere ved at klatre på dem uden bund end dem med
Der ca 4-4,5 cm mellem trinene alt efter om træet bøjer lidt
Men hvad med størelsen på buret, er det stort nok?? :roll: :oops:
: 17. jul 2009 18:10
af malthesmor
Tror at jeg har sådan nogen bure, og størrelsen på buret er ganske fint, mine som har sådan et bur, nyder at kravle fra etage til etage
"Etagerne" er de gule, og med rød stige m/bund, hvis det er sådan nogen stiger vil jeg helt klart bruge dem, da der jo ikke er mulighed for at hamsteren kan glide så benet falder igennem pindene som på "undulat stigerne"

: 17. jul 2009 18:49
af BittéHamstereN
malthesmor skrev:Tror at jeg har sådan nogen bure, og størrelsen på buret er ganske fint, mine som har sådan et bur, nyder at kravle fra etage til etage
"Etagerne" er de gule, og med rød stige m/bund, hvis det er sådan nogen stiger vil jeg helt klart bruge dem, da der jo ikke er mulighed for at hamsteren kan glide så benet falder igennem pindene som på "undulat stigerne"

Netop sådan et bur

Tja så bliver det vel de røde selvom de brune ser mindre plastic agtigt ud (træ looket er meget pænere :lol: )
Re: Kan dette bur bruges?
: 20. jul 2009 16:35
af kathrine8D
min har plastic det er ganske udmærket for min gnaver ikke i det
men træ er også godt
Re: Kan dette bur bruges?
: 20. jul 2009 19:19
af BittéHamstereN
kathrine8D skrev:min har plastic det er ganske udmærket for min gnaver ikke i det
men træ er også godt
tak, det går meget nemmere med plastic
