Side 1 af 1

Løbehjul der larmer

: 19. sep 2009 17:55
af jyhne
Hej
Så har vi fået hamster (Gnaske). Han er rigtig fin.
Men jeg har et række spørgsmål, mest om buret.
1. Vi har købt et Savic Spelos, og det virkede jo stort i butikken, og Gnaske elsker at løbe gennem sin tunnel. Men vi føler lidt at det måske er for lille med alt habengut, der skal være i buret. Løbehjul, sandbad, hus (et træhus med trappetrin på taget) og madskål. Er der for lidt plads?
2. Hvis det skal udvides, er der så nogen der har erfaring med at koble to bure sammen med rør?
3. Løbehjulet LARMER helt vildt, når han løber i det. Kan må gøre noget ved det, eller skal vi pille det ned og købe et andet hjul?
4. Jeg har prøvet at finde ud af hvilke art Gnaske er. Han er hvid med en grå stribe nedad ryggen, så jeg gætter på en snehvid. Der var to andre hanner i buret sammen med ham hos dyrehandlen, den ene hvid og den anden noget mørkere. Dyrehandleren sagde at de var fra samme kuld.
Jeg kunne selvfølgelig bare ringe og høre. Men nu er det jo søndag  :wink:
5. Han er jo ret ny, så vi er ved at vende ham til os. Er det rigtigt observeret at hvis han prøver at grave sig ned, så er han bange og skal have ro?
6. Han graver sig tit ud under sit bur, jeg går udfra at det er helt normalt og ufarligt?

Håber på svar på nogen af ovenstående  :D

: 19. sep 2009 18:17
af malthesmor
hvad er det for et hjul ?

: 19. sep 2009 18:18
af darkangel87
hvordan mener du med at løbehjulet piver det eller?

hvis han er en dværghamster købt hos en dyrehandler må vi desvære sige han er hybrid (der er forresten ingen art der hedder snehvid det tætteste på er vinterhvid) at spørge dyrehandleren ville ikke hjælpe dig meget for de fleste dyrehandlere har ikke forstand på dværghamsterarterne.

hamstere lever i naturen under jorden så det er helt naturligt for ham at grave, det betyder han undersøger buret fuldt ud ikke at han er bange

det link du har prøvet at lægge ind virker ikk så kan ikke svare dig på det med buret

: 19. sep 2009 18:33
af jyhne
Nå for søren, jeg troede netop at en dyrehandler havde de rene arter. Hun sagde at den var fra en opdrætter. Men det kan jo selvfølgelig godt være en sjusker.

Hjulet piver og det er det der fulgte med.

Jeg mente selvfølgelig vinterhvid :oops: , ja ja jeg er jo lige begyndt som hamsterejer

: 19. sep 2009 18:59
af darkangel87
problemet er netop de sælger dem som rene arter selvom de ikke er sikre på om de er det, for de sætter sig ikke ind i farverne på hamsterne og hvordan de to arter campbells og vinterhvide adskiller sig så de bliver tit blandet sammen og det giver hybrider.
alle nye begår fejl det kender vi alle herinde  :D

når hjulet piver så smør noget ganske almindeligt madolie på pinden hjulet sidder på det skulle tage det, hamsteren får godt nok lidt fedtet pels af det men det sker der ikke noget ved.

tror sagtens du kan bygge det der bur sammen med andre bure af samme type

: 19. sep 2009 20:02
af jyhne
darkangel87 skrev: når hjulet piver så smør noget ganske almindeligt madolie på pinden hjulet sidder på det skulle tage det, hamsteren får godt nok lidt fedtet pels af det men det sker der ikke noget ved.
Perfekt råd. Nu kan vi få nattero igen  :D

Hvor lang tid tror du der vil gå før han tør lade os tage ham op?

: 19. sep 2009 20:03
af darkangel87
jyhne skrev:
darkangel87 skrev: når hjulet piver så smør noget ganske almindeligt madolie på pinden hjulet sidder på det skulle tage det, hamsteren får godt nok lidt fedtet pels af det men det sker der ikke noget ved.
Perfekt råd. Nu kan vi få nattero igen  :D

Hvor lang tid tror du der vil gå før han tør lade os tage ham op?
det kommer an på hvor meget tid i bruger på at lade ham vænne sig til jer dagligt

: 19. sep 2009 20:29
af jyhne
Vi bruger meget tid. Børnene (altså mine) vil jo gerne snart kunne tage ham op. Han er osse ved at vende sig mere og mere til os, men børns tålmodighed er jo ikke kæmpe stor  :)

Hvis jeg skulle have to bure, der var forbundet med et rør. Hvor kan man så købe den slags. Jeg kan jo godt købe et bur mere men hvor køber jeg sammenkoblingerne. Er der gode sites på nettet til den slags. Jeg kan ikke finde noget på Savic's hjemmeside...

: 19. sep 2009 20:52
af darkangel87
du kan prøve at spørge hvor du købte buret

: 19. sep 2009 20:53
af Lykke
Hos diverse dyrehandlere kan man købe rør og forskellige bure med rør. Problemet er at der er flere slags, så det bedste I kan gøre er at tage en af de rød/orange sammenkoblinger med og se om de passer.