Side 1 af 1

Nem/billig idé til flaskeholder

: 19. sep 2010 10:10
af Betina
Jeg har gået i et stykke tid og prøvet at finde en nem - og ikke mindst pæn - løsning til en flaskeholder til min dværghamster, da jeg gerne ville have den dækket og samtidig se naturlig ud.

Jeg fik lidt inspiration på nettet efter at have set, hvordan andre gør det og fandt en meget nem og billig løsning med almindelige drædyvler, som jeg købte i Silvan. Det eneste, der skal bruges, er trædyvler, et par elastikker (til at holde dem, mens limen tørrer) og lim. På bagsiden vil jeg lime to dyveler mere på, så den kan sættes fast på buret.

Det eneste minus jeg kan tænke mig er, hvis hamsteren begynder at gnave for meget i den, når der er lim i og træet ikke nødvendigvis er uden forarbejdelse. Min hamster har dog ladet den helt være indtil videre.

: 19. sep 2010 11:50
af Tine Clausen
Det ser ret smart ud, har selv været på udkig efter det samme. Men går den ikke helt ned i bundstrøelsen?

: 19. sep 2010 12:51
af Betina
Tine Clausen skrev:Det ser ret smart ud, har selv været på udkig efter det samme. Men går den ikke helt ned i bundstrøelsen?
Jeg sætter den fast 4-5cm over strøelsen, så den er i rigtig højde fra bunden. Den skal ikke stå på bunden, men sættes fast i siden af buret.

: 19. sep 2010 14:17
af websol
:D det ser rigtig smart ud,