Hamster eller marsvin?

Beskrivelse mangler
asn
Indlæg: 70
Tilmeldt: 23. maj 2008 07:11

Hamster eller marsvin?

Indlæg af asn » 29. maj 2008 16:14

Jeg kan se at flere af jer også har marsvin.
Min datter på 8½ ønskede sig først en kanin eller et marsvin. Nu har jeg overtalt hende til et hamster, fordi jeg  :engel2: har mere lyst til at få hamster og syndes det kunne være sjovt at vi kunne have den interesse sammen.
Hvad er jeres råd? Er det bedre at få et marsvin til Trine og en hamster til mig eller hamster til begge?
Hilsen Annemette
Billede

FrkHoumann
Indlæg: 748
Tilmeldt: 8. jan 2008 19:53

Indlæg af FrkHoumann » 29. maj 2008 16:20

Efter min mening ville det nok være bedst at din datter får en kanin eller et marsvin fordi de er større og derfor nemmere at håndtere.
Nu ved jeg selvfølgelig ikke hvordan hun har det og er overfor dyr, men har tit oplevet at børn på den alder var lidt for voldsomme overfor mindre dyr, og et hamster er jo noget mindre end kanin og marsvin :)
Tjek min nye hjemmeside:
http://www.mel-bollen.weebly.com

Benjamin
Indlæg: 1579
Tilmeldt: 12. maj 2006 14:07

Indlæg af Benjamin » 29. maj 2008 16:24

nu er hamstere meget små og keget livlige og egner sig som regl ikke til små børn da de nemt får klemt på dem eller tabt dem.

Nogle børn er bedre til at håndtere små dyr end andre har jeg oplevet men forældrene bør være med hver gang medmindre at man er sikker på at børnene kan klare det selv men opsyn er altid godt. :wink:

Marsvin eller kaniner er nok en del lettere at håndtere for dit barn men stadig skal der jo være lidt opsyn med det og så skal man lige huske at Marsvin er meget Sociale dyr der trives bedst 2 dyr af samme art. :D
Venlig Hilsen Benjamin...  Hamsters are like popato Chips, you can´t just have one.
:kina: smil det smitter, GMH er ikke en sygdom men en Livsstil :notworthy:  

Lul
Indlæg: 186
Tilmeldt: 22. okt 2005 12:52

Indlæg af Lul » 29. maj 2008 17:06

Jeg vil også mene at det er bedst med en kanin/et marsvin til Trine. De er, som Benjamin også skriver, lidt mere hårdføre end en hamster, hvis din datter skulle komme til at klemme lidt for hårdt.
Hamstere er jo også natdyr, der kun er vågne om aftenen og morgenen  :D
Mange hilsner fra Louise ;D

Jeanne
Indlæg: 1747
Tilmeldt: 12. jan 2007 22:26

Indlæg af Jeanne » 29. maj 2008 17:38

Jeg har selv både hamstere, marsvin og kaniner - og børn på 9 og 13 år  :wink:  Jeg vil helt klart råde dig til at købe et marsvin til din datter. Et marsvin har en god størrlse, sidder stille i armene og har generelt godt temperament. En hamster kan være rigtig svær for en 8-årig at håndtere, også selvom de er vant til håndtering af dyr, og så vågner de først, når din datter er ved at skulle i seng   :wink:
Mange hilsner fra Jeanne.

Rikke H

Indlæg af Rikke H » 29. maj 2008 18:03

Jeg vil også klart råde til et(eller to for det er synd at havde dem alene) marsvin. Marsvin er puttegøje man rigtig kan nusse med, det er hamstere generelt ikke - de suser afsted.

HamsterMiaah
Indlæg: 817
Tilmeldt: 2. jan 2008 11:39

Indlæg af HamsterMiaah » 29. maj 2008 20:36

Da jeg var ca. 8 fik jeg mit første marsvin, og det betød virkelig ALT for mig, ham & jeg fik knyttet os et RIGTIG tæt bånd... Vil også syntes at du skal købe et marsvin til hende, da det jo er noget af det hun helst vil have, og så er det også lettere end en lille hamster... (:
Og hvis du endelig vælger at skulle give hende et lille marsvin er det bedre med to, ikke for at forkæle hende, men fordi marsvin i forhold til hamstere er sociale flokdyr, og marsvin kan godt gå i samme bur, så hvis hun skal ha' marsvin så køb 2 ;)
Senest rettet af HamsterMiaah 29. maj 2008 20:37, rettet i alt 1 gang.
- HamsterMiaah. :D
ejer af blandet huskat på 2 år og Trøffel-hamsteren på snart 3 år :-)
Billede

asn
Indlæg: 70
Tilmeldt: 23. maj 2008 07:11

Indlæg af asn » 29. maj 2008 20:36

Er der nogen af jer som har marsvineunger til salg?
Senest rettet af asn 29. maj 2008 20:54, rettet i alt 2 gange.
Hilsen Annemette
Billede

HamsterMiaah
Indlæg: 817
Tilmeldt: 2. jan 2008 11:39

Indlæg af HamsterMiaah » 29. maj 2008 20:39

^ Ved det ikke, men mine to kælne marsvin kommer begge fra Lobelias opdræt, et godt opdræt hvor man ved man får kæledyr der er rigtig tamme (:

Hjemmesiden: http://www.belia.webbyen.dk/

Som jeg kan se, har opdrættet ingen salgsunger endnu, men masser af kuld på vej (:
- HamsterMiaah. :D
ejer af blandet huskat på 2 år og Trøffel-hamsteren på snart 3 år :-)
Billede

Benjamin
Indlæg: 1579
Tilmeldt: 12. maj 2006 14:07

Indlæg af Benjamin » 29. maj 2008 20:40

asn skrev:Er der nogen af jer som har marsvineunger til salg?
Ja jeg har faktisk 2 søde han unger lige nu som vil egne sig rigtig godt som burkammerater. :D
Jeg vil lige sende dig en pb for hele denne tråd skal ikke laves til en reklame. :lol:
Venlig Hilsen Benjamin...  Hamsters are like popato Chips, you can´t just have one.
:kina: smil det smitter, GMH er ikke en sygdom men en Livsstil :notworthy:  

liv

Indlæg af liv » 29. maj 2008 20:46

jeg fik også min første marsvin som 8! har aldrig haft sådan et sødt væsen før! han var den bedste og har aldrig gjort nogen noget!

Trine synes jeg skal have et marsvin... hun vil helst have det og det er nemmere at håndtere :D

men som de andre siger så køb helst to marsvin:D

held og lykke med at finde et kæledyr!

asn
Indlæg: 70
Tilmeldt: 23. maj 2008 07:11

Indlæg af asn » 29. maj 2008 20:56

Min datter har været vant til dyr fra hun var helt lille. Vi har både kat og hund og hun elsker alle dyr ligesom sin mor. Hun var helt solgt da hun holdt en guldhamsterunge i hænderne hos en dyrehandler i lørdags.
Men det lyder fornuftigt det I siger, så jeg vil prøve at undersøge lidt om marsvin. :roll:
Hilsen Annemette
Billede

my heaven
Indlæg: 242
Tilmeldt: 29. feb 2008 13:06

Indlæg af my heaven » 30. maj 2008 04:31

marsvin er klart det bedste til mindre børn,jeg har både marsvin og hamstere,kig evt på min hjemmeside,jeg har desværre ingen unger lige nu.....jow en dejlig dreng,der evt må sælges for en veninde :D
Billede

kaslejne

Indlæg af kaslejne » 30. maj 2008 18:35

Jeg synes også marsvin er bedst for små børn, da hamster er hurtige og kaniner tit spraller.

Jeg har to hunner til salg pt. bare skriv en pb, hvis det har interesse, der er stamtavle på dem :)

Vimse
Indlæg: 619
Tilmeldt: 28. mar 2008 18:23

Indlæg af Vimse » 30. maj 2008 20:00

Som de andre siger marvin er bedst til en start. Da jeg var lille startede jeg med en kanin.
KH. Kathrine

Låst