Side 1 af 1

små unger!!!!

: 6. mar 2009 14:03
af darkangel87
jeg har desvære været uheldig at få to kuld med for små unger, hvilket har skabt lidt bekymringer hos mig. men i må nok få hele historien lige. jeg har på nuværende tidspunkt to kuld fra min rex avl som 4-5 uger gamle, begge kuld har samme far min svenske Rollo, i begge kuld er der unger der er døde da de var omkring 3 uger gamle fordi de var for små. i begge kuld var der kun 2 der var store nok til at blive taget fra på fravænnings dagen, ved kuldet mellem Rhodos og Rollo var det en lille han der kun vejede en tredjedel af hvad hans to søstre de vejede han er nu oppe på at veje halvdelen.
i kuldet mellem Gaia og Rollo var det to hanner der kunne tages fra men de er ikke store nok til at komme ud i nye hjem resten af ungerne er alt for små og vejer mellem 10 og 15 gram her drejer det sig om 3 piger og 1 dreng.
Jeg har skrevet lidt med Contraia om det, hun har haft nogenlunde samme oplevelse mellem Cleo og Parmesan, men ved hende var hunnen så på medicin mens hun havde ungerne, hvilket man så må sige kunne være grunden der.
vi kom frem til at ungerne med tiden nok skulle få den rigtige størrelse de skal bare have mere tid, men er samtidigt enige om at holde øje med de fremtidige generationer efter mine kuld hvor der indgår svenskere.
efter en gennemsnak blev vi enige om at det måske var et problem med de svenske hanner, det er ikke for at hænge nogen ud, og vil selvfølgelig ikke drage den konklusion før det er undersøgt grundigt.
jeg vil derfor bede til at dem der køber unger fra mine kuld fra rex avlen, lige holder mig orienteret om hvordan det går med deres kuld. jeg vil efterfølgende også selv holde grundigt øje med det.

til slut vil jeg gerne høre om andre har haft samme oplevelse.

: 6. mar 2009 15:10
af Desiree
Det kuld jeg har for øjeblikket er der stor forskel på ungernes størrelse. Det er ved at være tid til at flytte hjemmefra, men jeg har også besluttet at lade dem blive hos mor.
Jeg aner ikke hvad grunden er, da de er blevet fodret godt, og begge forældre er store og sunde hamstre...
Jeg vælger også at se tiden an lidt, det lader dog til at være det eneste problem, størrelsen, de virker sunde, raske, nysgerrige og livlige- som unger nu skal.

: 6. mar 2009 17:11
af contraria
jeg stod lige medt i maden og tænkte på om det ku være pågrund af de er født i venter halvåret?

: 7. mar 2009 18:04
af STRØH
det er også min tanke, alså det med deer født i de kolde mdr

: 7. mar 2009 18:14
af Lykke
Hvis det handlede om årstiden, ville mange flere af os have oplevet det. Og andre ville have oplevet det tidligere år.