Side 1 af 1

Nye hamstre

: 24. jul 2009 19:09
af cory
Jeg har været, på besøg i en dyrehandel, som havde vildt mange guldhamstre, de gik nok 40 stks. sammen både hanner, og hunner, og nyfødte unger mm, :shock:  men der var mange, som var rigtig smukke, og se nu hvad det kunne blive til :D  

Først en lækker dreng, som vist nok er, hvidbåndet dove satin

Billede

Og så en pige der også er satin, men hendes farve er??

Billede

Og til sidst hende her, som er ? ( dominant spot cinnamon satin) eller??

Billede

Billede

: 24. jul 2009 19:20
af darkangel87
synes nu den første ligner en meget lys hvidbåndet chokolade
men synes ikke de ser satin ud men mere som om de ikke har fået den bedste pelspleje

: 24. jul 2009 19:31
af cory
De er helt sikkert satin, da deres pels skinner meget, og jeg tror ikke den første er chokolade, da farven er meget grå/blå, den eneste der måske ikke er satin er nr. 2 da han ikke skinner så meget som de to andre.

Billede

: 24. jul 2009 19:34
af darkangel87
ok har de to øverste røde øjne?

: 24. jul 2009 19:46
af Benjamin
Den første er Hb Dove den anden er Langhåret Dove og den tredje er Dominant spot Cinnamon. :D

Ud fra billederne ser de ikke sådan lige umiddelbart satin ud nogen af dem. :)

: 24. jul 2009 20:40
af cory
Tak for det, :D  er du sikker på at nr. 2 er dove, den er meget lysere i farven end de andre dove jeg har set før?

Jeg tror billederne snyder med hensyn til satin, nr. 1 og 3 er helt sikkert satin, da de skinner meget :D

: 24. jul 2009 21:00
af Benjamin
cory skrev:Tak for det, :D  er du sikker på at nr. 2 er dove, den er meget lysere i farven end de andre dove jeg har set før?

Jeg tror billederne snyder med hensyn til satin, nr. 1 og 3 er helt sikkert satin, da de skinner meget :D
jeg er 100% sikker på at nr. 2 er en Dove. :D
Satin mørkner så derfor ser den anden sikkert mørkere ud hvis den er satin, og Langt hår lysner da den samme mængde farve bliver fordelt på et langt hårstrå.

Så en farve på en hamster kan altid variere da forskellige gener kan gå ind og gøre farven mørkere og lysere, så jo den ville jeg til hver en tid kalde Dove. :D

: 25. jul 2009 07:52
af Spot
hold da op de er smukke :D er enig i at den langhårede er dove..