Side 1 af 2

Mor er død! Unger 13 dage gamle.

: 7. okt 2009 14:16
af Stinchen
Hej alle.

Jeg har lige fundet min dværghamstermor død i buret i dag. Hun har et bidemærke på siden, men tror ikke det er derfor hun er død. Hun var førstegangsfødende og har klaret det så fint indtil nu. Ungerne har netop åbnet deres øjne igår og de fleste drikker af vandflasken og tygger/sutter lidt på det tørkost de får. De er 13 dage gamle.

Jeg har givet dem lidt små agurkestykker for at de ikke skal dehydrere. Faren går ved dem i buret og ser ud til at kigge lidt efter dem.

Hvad kan jeg gøre for at de overlever??

Mvh Stinchen

: 7. okt 2009 14:29
af malthesmor
Hvor er det en trist oplevelse du har haft  :(

Hvis de drikker af flasken og spiser selv, skulle jeg mene at de burde have en rimelig chance for at klare den uden mor, men du kan nok ikke gøre meget mere end at lade det gå naturens gang.

Køb noget killinge vådfoder som du kan mose med en gaffel så det er helt findelt for at give dem ekstra protein.

Desuden har jeg gode erfaringer med havregrød til guldhamster unger, det er det som er beregnet til menneske babyer, køb det hvor der er tilsat modermælks erstatning, lav det tyndt i starten til de er blevet bedre til at spise selv.

Det var de råd jeg kunne komme med, måske er der andre som har flere ide`er.

Håber ungerne klarer sig.

: 7. okt 2009 14:49
af sabkoch
svenskerne fodre deres unger med babymos, så det kan også bruges.
Et glas rækker jo langt

: 7. okt 2009 14:55
af Lykke
Jeg har tidligere lavet et indlæg herinde med forskellige tips hugget fra svenskerne - du kan evt. kigge lidt tilbage.
Et der ikke er nævnt er i hvert fald ærtemos. Men de andre forslag er også rigtigt gode.

Farmand må jo kunne hjælpe til at de holder varmen, hvis han ligger sammen med ungerne.

: 7. okt 2009 18:22
af Stinchen
Tak skal I alle sammen have for svar!!

Jeg har netop købt lidt killingemad, som jeg straks vil give en smule af.

Håber også det klarer sig - så har jeg da også lidt at mindes moren med.

Mvh Stinchen

: 7. okt 2009 18:46
af AnetteFrost
krydser finger, men vil mene der er en god chance for at ungerne klare den. søg for ekstra godt med foder så de ikke behøves at slogs om maden.

: 17. okt 2009 15:32
af Stinchen
Til information, kan je da meddele at alle 8 hamsterunger klarede den, og er nu søde små spilopmagere!  :D

: 17. okt 2009 15:33
af my heaven
godt gået :D  :D  :D  :D

: 17. okt 2009 15:38
af AnetteFrost
ej hvor lyder det dejligt.... godt at hører.

: 17. okt 2009 15:49
af malthesmor
Dejligt at høre, hvor gamle er de nu ?

: 18. okt 2009 10:54
af Lykke
Hvor skønt!

: 19. okt 2009 21:54
af Stinchen
De er 3,5 uger. Jeg har skilt dem ad i køn, så godt jeg nu kunne som førstegangs "mor". Tjekker dem løbende.

Jeg ved det er fy-fy at blande vinterhvid og campbells, men er ikke klar over om det er det jeg har gjort eller ej. Som mange andre har jeg købt en vinterhvid hos en dyrehandel. Han var hvid sidste vinter og har haft sommerpels sommeren over, han er saphir.

Og moderen blev købt på et kræmmermarked, da hun var den skønneste lille gule unge. Har så efterfølgende læst mig til at det kun er campbells der har farvemutationer (som ikke er velanset heller), så derfor måtte hun jo være campbells.

Ungerne har de skønneste farver. 5 er ligeså gule som moren var da hun var unge, og 3 er den almindelige hamsterfarve for vinterhvid (altså ikke saphir eller pearl).

Håber I vil hjælpe mig, selv med mine små "mutantbørn".

Jeg ville så gerne beholde en gul unge, nu hvor moren er død. Kan jeg lade en lille gul han fortsætte med at gå sammen med faren eller vil de slås? Kan jo ikke beholde en hun, da det så senere vil blive indavl, hvis jeg satte dem sammen når hun var gammel nok.

Mvh Stinchen

: 19. okt 2009 21:59
af darkangel87
dine unger er hybrider og det har begge forældre også været når de ikke er købt af en DHF opdrætter
hvis du er heldig kan en han unge gå sammen med faren hvis faren ikke har gået for længe alene, den største chance er hvis faren har gået sammen med ungerne siden de blev født.
men det er ikke synd for dem at gå alene
synes at hvis du gerne vil have dværghamsterunger igen bør du købe nogle renartede istedet

: 19. okt 2009 22:03
af Stinchen
Her er lige et billede af de gule unger. Jeg synes jo selv de er skønne!

[img]

: 19. okt 2009 22:04
af Stinchen
Ja det er jeg klar over de er. Der skal ikke avles mere, og hvis der skal skal jeg nok anskaffe mig nogle rene racer.

Faren har gået med dem fra de blev født og gør det endnu.