Side 1 af 1

HJÆLP MOR DØD HVAD NU MED OS SMÅ

: 29. nov 2010 01:41
af achjaaa
tragisk er det men, mor hamster faldt idag ned da hendes klatrerør skilte af i en samlering hun var død på stedet og nu står vi tilbage med 5 unger
ungerne er 22dage gamle (dværghammier)
de spiser selv sådan da men, hvad så nu skal jeg igang med killingemælken og pipette eller kan de klare sig selv eller hvordan?

: 29. nov 2010 13:34
af malthesmor
Trist at mor er død  :(

Dværg hamster må tages fra mor når de er 3 uger gamle,så de kan sagtens klare sig selv når de er 22 dage.

: 29. nov 2010 15:26
af achjaaa
ok de er bare meeeget små - mindste er ikke andet end en tomme lang lige godt og meget skinny så tror vi holder dem lidt på killinge mælk for at få dem op i vægt og størrelse inden vi slipper dem løs i den store verden

: 29. nov 2010 21:17
af Lykke
ærtemos er også godt, hvis de vil spise det - og kokosmel/-flager. Begge dele kan ligge fast i buret, så de kan spise, når de er sultne.

: 29. nov 2010 22:08
af Nougat
Kattevådfoder er også godt til unger. Det skal bare ikke ligge for længe.