Side 1 af 1
Hjælp! jeg har fået uventede unger.
: 17. maj 2011 17:07
af NinaTraeholt
Hej :)
Jeg har 2 dværghamstere og har lige fundet ud af, at de har fået 5 unger. De er stadig helt lyserøde og har ingen øjne, så jeg går ikke ud fra, at de er mere end et døgns tid.
Skal faderen flyttes fra deres fælles bur? Er han til fare for ungerne? Der har aldrig været dårlig stemning mellem moderen og faderen. :)
: 17. maj 2011 17:14
af Eva-trold
Efter alt hvad jeg har læst herinde og alt min viden ville jeg nok tage faren fra moren og ungerne, da de ellers ville begynde at lave flere unger, og så står du til sidst med 18 unger.
: 17. maj 2011 17:29
af Lykke
Faren vil måske bare hjælpe med at passe ungerne. Han er næppe til fare for dem.
Husk også at hvis de har gået sammen med andre hamstere for 3 uger siden, kan du selvfølgelig ikke vide at han er faren.
Hannen vil ofte parre hunnen igen lige efter fødslen. Derfor vil der komme unger igen 18-21 dage senere. Det kan altså allerede være sket, men du kan også være heldig at det ikke er sket (hvis du ikke vil have flere unger).
Hvis du ikke vil have flere unger, skal du selvfølgelig skille dem ad.
Hvis hunnen bliver aggressiv over for hannen, skal han selvfølgelig også tages fra.
Det er hannen du skal flytte, så du forstyrrer mor og unger mindst muligt.
Hvis du ikke har stamtavle på dine dværghamstere, bør du nok også skille dem ad, da man nemt kan komme til at parre dyr som ikke bør parres med hinanden. Læs mere her
http://www.hamsterland.dk/hybrider.htm
: 17. maj 2011 17:44
af NinaTraeholt
Vi har kun de 2 hamstre, så jeg er sikker på at det er faderen. Problemet er bare, at vi fik at vide at af dem der havde dem før at de begge to var hanner, så jeg ved faktisk ikke hvem der er moderen. Gør det så noget at hannen går alene, når den altid har haft nogen omkring sig? :)
: 17. maj 2011 20:12
af Eva-trold
Nej, det ville jeg ikke tro.
Du skal bare være opmærksom på om du fjerner hunnen.
: 17. maj 2011 20:17
af Lykke
Hvis du er i tvivl om hvem der er hunnen og hvem der er hannen, må du ikke skille dem ad - hvis du fjerner hunnen, kan ungerne ikke overleve.
Men når der er diende unger, vil hunnens dievorter formentlig blive meget tydelige. De sidder på "maven", ens i begge sider - en oppe ved siden af forbenet, en under forbenet og på samme måde ved bagbenet.
Hannen er sikkert også så gammel, at du kan se pungen/ testiklerne.
Se mere om kønsbestemmelse her
http://www.hamsterland.dk/sexing.htm
Det gør ikke noget, at hannen går alene. Der kan alligevel nemt opstå fnidder mellem dem, når der kommer unger (også selvom der ikke har været det før) - for det er f.eks. ikke altid hunnen vil parres igen, selvom hannen vil :lol:
: 17. maj 2011 21:41
af NinaTraeholt
Okay, tusind tak :) Jeg prøver at finde ud af hvem der er hvem. Men de kommer fra et hjem hvor de ikke blev behandlet så godt, så det er ikke altid så nemt at komme til dem, i hvert fald ikke holde dem. :?
: 18. maj 2011 08:00
af Lykke
Prøv at få dem til at kravle op i en lille bøtte, så går det tit nemmere :)
og så godt fat i nakkeskindet - langt oppe i nakken og gerne så langt ned ad ryggen du kan, for jo bedre du har fat, jo mindre kan den bevæge sig (bide ud efter dig eller spjætte med kroppen så du ikke kan se noget)