Farve-koder

Alt omkring opdræt, genetik, unger m.m.
Låst
Jeanne
Indlæg: 1747
Tilmeldt: 12. jan 2007 22:26

Farve-koder

Indlæg af Jeanne » 21. jan 2007 18:12

Hvad er farvekoderne for sølvzobel og gylden ?
Mange hilsner fra Jeanne.

Anna
Indlæg: 607
Tilmeldt: 22. apr 2004 18:56

Re: Farve-koder

Indlæg af Anna » 21. jan 2007 18:22

Jeanne skrev:Hvad er farvekoderne for sølvzobel og gylden ?
Mange hilsner fra Jeanne.

Gylden:
A_ B_ baba dsds E_ L_ Rx_ sasa sgsg toY (eller toto) uu

Sølvzobel:
__ B_ baba dsds ee L_ Rx_ sasa Sg_ toY (eller toto) U_

toY = dreng
toto = pige

Jeanne
Indlæg: 1747
Tilmeldt: 12. jan 2007 22:26

Indlæg af Jeanne » 21. jan 2007 20:39

Mange tak, Anna -
hvor er det skønt med eksperter,
når man skal sætte sig ind i genetik.
Det er jo ikke heeeelt nemt,
men noget har jeg da fattet indtil videre :wink:
Forstår og ikke helt, hvorfor farve-koderne er så lange -
men det må jo være fordi, man ved,
at der ligger alle disse gener bag, for at disse farver kan opstå.
Mange hilsner fra Jeanne.

Odgaard
Indlæg: 2035
Tilmeldt: 23. apr 2004 21:48

Indlæg af Odgaard » 21. jan 2007 20:51

Farvekoderne er så lange fordi alle generne skal med, også dem hvor der ikke er sket en mutation (ændring) i forhold til normalfarven.

Hvis du ser bort fra alle gener, så er der hos sort jo kun sket ændring i A-genet, så den sorte hedder aa i stedet for AA. Men hvis du så skal parre en sort med en cinnamon (pp) så er det jo pludselig vigtigt at vide at den sorte er P_ i P-genet, ellers kan du ikke regne parringen ud.

Desuden vil man efterhånden som man opbygger sin stamme, vide hvilke recessive skjulte gener, der ligger bag. Hvis du fx parrer en gylden (A_)med en sort (aa), så er du jo sikker på at evt. gyldne unger i det kuld bærer på sort (Aa).
Mvh. Pia

Anna
Indlæg: 607
Tilmeldt: 22. apr 2004 18:56

Indlæg af Anna » 21. jan 2007 21:51

Hej Jeanne

Ja, bogstavrækken er meget lang, og som Pia er inde på, er det ikke altid nødvendigt at tænke i alle bogstaver, men jo meget smart, hvis man ved om der er recessive gener i det.

Du får lige her en meget kort gennemgang af generne, det er dog kun enkelt mutationer, for udover dem nedenunder, så er der også bunkevis af kombinationer, som giver andre farver, når flere gener er muteret.

Jeg tager udgangspunkt i en gylden, som jo har genkoden:
A_ B_ baba dsds E_ L_ Rx_ sasa P_ sgsg toY (eller toto) uu

Og her er så hvad der sker, når det enkelte gen muterer (husk at der sker noget andet med hamsteren farve, hvis flere gener har muteret).

aa - sort
bb - rust
Ba_ - hvidbåndet
Ds_ - dom. spot.
ee - creme
ll - langhåret
rxrx - rex
Sa_ - satin
pp - rødøjet
Sg - sølvgrå
ToY - gul
ToTo - gul
Toto - tortie
U - umbrous (gør hamsteren mørkere)

En kombination er fx når både A og B genet er muteret, og det så hedder aa bb, det giver en chokoladefarvet guldhamster.
Zobel ved du nu er en kombination af ee U_

toY/toto genet er lidt anderledes, fordi det er kønsbundent. En han hamster vil altid have et Y, og så kan resten enten være to eller To. Mutationen er To = gul
Men hos en hun-hamster, som er toto, kan der sker mere. Den kan være toto (alm. dvs. ingen mutation), så kan den være Toto = tortie (tofarvet hamster gul + en anden farve) og så kan den også være gul, hvilket skrives ToTo.

Håber det hjalp lidt:)

staldtobo

Indlæg af staldtobo » 21. jan 2007 22:00

nøøøj de der gen koder er indviklede fatter ikke en klap

Anna
Indlæg: 607
Tilmeldt: 22. apr 2004 18:56

Indlæg af Anna » 21. jan 2007 22:03

staldtobo skrev:nøøøj de der gen koder er indviklede fatter ikke en klap
Det er faktisk ikke indviklet, man skal bare ind i tankegangen og kende de mest basale arveregler.

staldtobo

Indlæg af staldtobo » 21. jan 2007 22:06

Ville vildt gerne lære det,så må lige finde tid til det og så kommer der nok 1 million ??

Anna
Indlæg: 607
Tilmeldt: 22. apr 2004 18:56

Indlæg af Anna » 21. jan 2007 22:11

staldtobo skrev:Ville vildt gerne lære det,så må lige finde tid til det og så kommer der nok 1 million ??
Du spørger da bare, hvis der er noget :wink:

For overskuelighedens skyld, så er det nok nemmere du opretter din egen tråd, når du har spørgsmål.

Derudover bør du først sætte dig ind i den alm. arvegang med dominant og recessiv og evt. også kønsbunden.

Jeanne
Indlæg: 1747
Tilmeldt: 12. jan 2007 22:26

Indlæg af Jeanne » 21. jan 2007 22:36

Tak endnu engang Pia og Anna :D
Det er svært stof her i indlærings-fasen,
men I forklarer det begge på en god og forståelig måde :D
Det er så pændende, og Pia, jeg har simpelthen været din side om genetik igennem mange, mange gange (og bogen, Kenneth har skrevet).
Mon ikke jeg lærer det lige pludselig :D
Mange hilsner fra Jeanne.

Odgaard
Indlæg: 2035
Tilmeldt: 23. apr 2004 21:48

Indlæg af Odgaard » 22. jan 2007 06:32

Jo det skal nok komme :wink: Det bliver også nogen gange lidt nemmere når man står med nogle parringer i praksis og kan se hvilke unger der kommer...

Men der kommer jo også mange gange unger i nogle farver man ikke lige har regnet med, men så kan man jo bruge genetikken til at regne ud hvilke arveanlæg, der så må ligge hos forældrene, for at det kan lade sig gøre
Mvh. Pia

Låst