Side 1 af 1

Mink-plettet dove???

: 9. maj 2008 22:43
af Desiree
Jeg har den her unge. den er tydeligtvis dove men har 'mink-farvede' pletter. Jeg ved ikke helt hvad man skal kalde sådan en??? Mor et ds creme- muligtvis skimmel. Far er hb sølvdove. Der er billeder med kuldsøskende under 'kuld og unger.' Hvis i skal bruge flere oplysninger må jeg se at få gravet dem frem... Dest skal lige siges at jeg har en hb mink i kuldet, men måske er den så sølvmink? Og den hers farver vil så skifte når den bliver ældre?

: 9. maj 2008 23:04
af Benjamin
Hmm kunne det tænkes at den Ds Creme mor muligtvis kan være Ds Creme Tortie uden det kan ses?

den der unge er sikkert en hun og så vil jeg skyde på at den er Dove Tortie. :wink:

: 9. maj 2008 23:10
af Desiree
Jah, mormor er kastaniens Ria, hun var ikke tortie, men morfar er fra en dyrehandel, og creme- så det er vel en mulighed... Jeg er ret sikker på at der ikke er noget på fars side.
Tortie, det havde jeg slet ikke overvejet, dumme mig  :oops:

: 9. maj 2008 23:35
af contraria
det ligner tortie. så måske far nok nærmer er gul og ikke creme eller bare creme gul.. men spændene hvad den udvikler sig til

: 9. maj 2008 23:39
af Jeanne
Jeg vil også sige dove tortie  :D  Ria er dog efter Molly, som er dom. spot - så det kommer ikke fra mor-siden. Er du sikker på, hannen ikke er creme-gul ?

: 10. maj 2008 08:32
af Ringling
Min første tanke er også dove tortie... hun er bare fiin :D

: 10. maj 2008 09:03
af Desiree
Ja, det må være Bjarne (morfar). Men han er altså også creme for han har fået en hel bunke creme unger- som så måske også er tortier, ups.

: 10. maj 2008 11:30
af Odgaard
Enig med de andre ;) Hun må være dove tortie.