parringen?!! HJÆLP! viden skal bruges!!

Alt omkring opdræt, genetik, unger m.m.
Låst
liv

parringen?!! HJÆLP! viden skal bruges!!

Indlæg af liv » 4. dec 2008 17:37

ja om 10 dage ankommer der en sød han til feta som så skal parre hende :D  problemet er ejg kun har 4 dage så der er kun en chance ellers må vi vente i meget lang tid for at få det til at lykkes!!

så vi må desværre gøre det på guldhamster måden :? men jeg aner ikke hvad jeg skal gøre og om det skal være aften eller dag eller alt !

så er der nogen der kan fortælle mig hvad jeg skal gøre og hvordan og hvornår?? :oops:

Lisette

Indlæg af Lisette » 4. dec 2008 20:37

Hvis du kan få dem til at gå sammen, uden de bliver uvenner så ville jeg nok gøre det. Men det er jo bestemt ikke sikkert når de to ikke har gået sammen hele tiden.
Hvorfor har du ham kun i 4 dage?

Håber det vil lykkes så vi kan se nogle skønne unger fra dig :D
Held & lykke med de to små...

liv

Indlæg af liv » 4. dec 2008 20:53

Lisette skrev:Hvis du kan få dem til at gå sammen, uden de bliver uvenner så ville jeg nok gøre det. Men det er jo bestemt ikke sikkert når de to ikke har gået sammen hele tiden.
Hvorfor har du ham kun i 4 dage?

Håber det vil lykkes så vi kan se nogle skønne unger fra dig :D
Held & lykke med de to små...
ellers vil hun risikerer at føde mens hun bliver passet i et helt andet bur og helt andet sted :wink: og hvis vi venter til efter jul kommer vinterferien og så når jeg ikke at opleve ungerne vokse :cry: så det er nu eller aldrgi

Lisette

Indlæg af Lisette » 4. dec 2008 20:58

Hvorfor kommer du ikke til at opleve dem hvis du venter til efter jul Liv? :?

liv

Indlæg af liv » 4. dec 2008 21:58

Lisette skrev:Hvorfor kommer du ikke til at opleve dem hvis du venter til efter jul Liv? :?
vinterferien :wink:

Lisette

Indlæg af Lisette » 4. dec 2008 22:00

Og der er du ikke hjemme eller? :)

Lykke
Indlæg: 3274
Tilmeldt: 1. maj 2008 20:06

Indlæg af Lykke » 4. dec 2008 22:21

Den korte version er alt...
Men da guldhamstere normalt er mest vågne om natten, er det som regel (men bestemt ikke altid) sent om aftenen at de er lettest at få til at parre. Det er lidt svært at sige om det også gælder for dværge...

Og de fleste herinde har nok avlspar gående sammen.

Æda
Indlæg: 256
Tilmeldt: 30. okt 2008 15:35

Indlæg af Æda » 4. dec 2008 22:28

Men er det en ikke en lånerhan fra Kenneth? kan du så ikke få ham til at hjælpe dig?  :)
Hilsen Ida <3

AnnaR
Indlæg: 696
Tilmeldt: 23. feb 2008 12:37

Indlæg af AnnaR » 4. dec 2008 22:57

Hvis det skal være på guldhamster måden så: Sætter du dem sammen hver aften du har ham, indtil det lykkes. Husk at det skal være i hannens bur eller neutral grund. Og husk at have en bøtte el lign klar hvis du skulle komme op og slås, kan du sætte den ned over den ene.

Jeg ved ikke om man kan tjekke om en dværghun er i brunst ligesom guldhamstere. Og jeg ved heller ikke om de også er i brunst hver fjerde dag.

kwo
Indlæg: 4519
Tilmeldt: 20. apr 2004 13:32

Indlæg af kwo » 5. dec 2008 06:28

Med så få dage til rådighed ville jeg nok bare sætte dem sammen. Jeg mener også dværghamsterne har en cyklus på 4 dage, så der er nok kun én chance for parring og så må vi håbe det lykkes. :)
Kenneth Worm

liv

Indlæg af liv » 5. dec 2008 14:13

kwo skrev:Med så få dage til rådighed ville jeg nok bare sætte dem sammen. Jeg mener også dværghamsterne har en cyklus på 4 dage, så der er nok kun én chance for parring og så må vi håbe det lykkes. :)
jeg må prøve at se om de kan sammen :D og hvis ikke så må jeg bare prøve :wink: tager du hans bur med kenneth? så kan jeg prøve aat sætte hende derned sammen med ham og se hvad der sker :wink:


men hvordan kan jeg vide de ikke kommer op og slås mens jeg sover?

Lykke
Indlæg: 3274
Tilmeldt: 1. maj 2008 20:06

Indlæg af Lykke » 5. dec 2008 14:54

Det kan du ikke vide.
Men da jeg skilte mine, havde hun været efter ham i i hvert fald et døgn. Det var lidt som om det blev værre og værre.
Og han skreg, når hun angreb ham. Så hvis du sover i samme værelse som de er i, kan du sikkert høre det.

Normalt vil de bare gå og hygge sig med hinanden, sove sammen osv.
Når de bliver uvenner (det er vist som regel hunnen der bestemmer), vil de formentlig vise tænder, hvæse og rulle rundt i slåskamp. Og der vil sikkert også komme lyde som f.eks. skrig.

Men Kenneth kan sikkert sige noget mere.

Låst