Side 1 af 2

Lindes D-kuld

: 7. feb 2013 02:18
af chlin
Så ser det ud til at mit Drømmekuld er ved at være på vej  :D
Kuldet er mellem min Lindes Libyen (Beige - A_ bb dgdg ll Uu) og Fredrik (Gylden Umbrouse - Aa Bb Dgdg Ee ll Pp Uu)

Jeg har længe vejet for og imod denne parring. Libby er en Dark Grey variant og har den klassiske fejl ved denne mutation: Kinked Tail. Der er dermed risiko for at hun viderefører denne fejl til sine unger.
Men da Libby stortrives og ikke er spor generet af sin fejl har jeg ladet plusserne ved parringen vare højest.
For med denne parring er der stor sandsynlighed for, at der vil komme flere Dark Grey unger i kuldet. Det er en mutation, vi ikke har haft i landet i flere år, netop pga halefejlen. Og jeg vil gerne forsøge at bringe farven tilbage til landet og mit håb er naturligvis, at der kommer flere unger uden kinked tail. Og så synes jeg at det kunne være spændende at lære lidt mere om denne mutation.

Jeg har valgt at parre Libby tilbage på hendes far, da han er den eneste hamster jeg kender, der bærer genet Dark Grey. Dermed er teorien følgende:
50% Dark Grey varianter, resterende 50% bærer Dark Grey genet

Derudover kan forventes følgende:
Gylden
Rust og brunørede varianter
Umbrouse

Libby kan bære flere gener, end de kendte. Dermed kan der også komme:
Chokolade
Sort
Cinnamon + rødøjet
Creme

Her ses et billede af parringen
Billede

Efter et kvarter var Fredrik helt udmattet. Stakkels gamle dreng! Og Libby sætter sig helt uforstående ved siden af ham
Billede

Hvis alt går vel er der unger i reden den 22. februar. Glæder mig til at følge Libbys udvikling den næste tid

: 7. feb 2013 07:23
af annette gregersen
spændende at følge dette

: 7. feb 2013 09:39
af Luna
Super spændende!

: 11. feb 2013 01:18
af chlin
Desværre er libby i brunst igen i aften :-(
Så nu har de gået sammen i over en time og haft utallige parringer så håber det lykkes denne gang.

: 11. feb 2013 13:45
af mosegaardmortensen89
Jeg krydser fingre for hun nu er drægtig  :D

: 11. feb 2013 16:52
af milla.b
Ja det gør jeg også

: 15. feb 2013 00:56
af chlin
Libby og Fredrik har været ude sammen i næsten 10 minutter og Libby viser ingen tegn på brunst  :D  :D  :D

: 18. feb 2013 01:05
af chlin
Libby vejer nu 138 gram, dvs at hun har taget 10 gram på i løbet af 8 dage. Så mon ikke der ligger et par små rejer i maven på hende og vokser?  :D

: 22. feb 2013 00:38
af chlin
Libby skulle nu være 11 dage henne. Der er ikke umiddelbart noget at se på hende ift at hun skulle være drægtig, men jeg forventer heller ikke et særligt stort kuld. Vægten står stille og er stadigvæk ca 138 gram.
Hun går og hygger sig i sit bur og er som altid kontaktsøgende

Billede

: 24. feb 2013 22:41
af chlin
Libby skulle nu være 14 dage henne og vægten siger 142 gram, dvs + 14 gram siden parringen

Der er ikke særligt meget at se på maven af hende og hun synes bestemt heller ikke at det er en god ide at jeg skal tage billeder af hendes mave!!!
Billede

Så er der mere hygge over at få lov til at rende lidt rundt hos mig
Billede

Har nu skiftet strøelse, fjernet en del ting i hendes bur og givet hende et større hus. Så nu er det bare at vente og se om ikke der kommer små pibelyde fra hendes bur tirsdag aften.

IHHHH hvor jeg glæder mig til at se om der kommer nogle små Dark Greys til mig  :D

: 25. feb 2013 07:48
af Tarzan
Og jeg glæder mig til opdatering.
Helt vildt spændende at følge  :D

: 27. feb 2013 14:16
af chlin
Libby har desværre snydt mig. Ingen unger i nat  :(

: 3. mar 2013 02:00
af chlin
Fredrik er lukket over i libbys bur og hun er ganske rigtigt i brunst :-(
Det er lidt mystisk for fredrik er sådan set ret interesseret i hendes bagpart men han har endnu ikke parret hende :-(

Ved ikke lige hvad der går af den gamle dreng. Men nu får de i al fald lov til at gå sammen nogle timer for de ser egentlig ud til at synes det er meget hyggeligt

: 3. mar 2013 07:51
af burrus
sætter du hannen over til hunnen :shock:

: 3. mar 2013 12:49
af chlin
burrus skrev:sætter du hannen over til hunnen :shock:
Ja det plejer jeg nu heller ikke at gøre, men de to har før ved en fejl gået sammen og ser ud til at synes det er meget hyggeligt...
Interessen mellem de to er stor nok og så ved jeg da at de er buret inde... Og det blev da også til nogle parringer inden han kom hjem igen