Katte? nogen der har forstand på sådan nogle størrelser.

Alt hvad der falder uden for de øvrige emner hører til her. Det kan være alt fra snik snak, med de øvrige forum brugere, til diskussioner om alt mellem himmel og jord.
Besvar
Bittet

Katte? nogen der har forstand på sådan nogle størrelser.

Indlæg af Bittet » 8. mar 2010 16:14

Hej alle.
Håber en eller andet kan hjælpe mig med hvad der er galt med min lille pus.

Nu får i lige historien fra start.
For ca. 5 år siden fik min mor to killinger foræret.
De var pæne begge to, flot pels, størrelse osv.

Den ene kat, (Dimsen) voksede sig hurtigt dejlig rund. Men den anden (Fie) tog ikke på og har sådan set et udseende som en killing, størrelse som en killing og en ikke så flot og blank pels som den anden kat (Dimsen)
De to katte er søskende.

Nu er den "lille" kat Fie begyndt at få nogle pletter. Det startede på ryggen af hende, lige ved halen, hvor pelsen blev lysebrun, kort og meget ru. (pelsen er normalt sort).

Nu har det spredt sig til noget mere af hendes pels.

Det kommer i sådan nogle pletter på størrelse med en 5 Krone.

Er der nogen der har en ide til hvad det kan være?
Jeg tænkte selv på en medfødt sygdom, som ikke er blevet opdaget, (grunden til at jeg tror det er at hun jo somsagt altid har være lille og "nusset" i forhold til hendes søster.

Besvar