Amarylis var en enormt dejlig lille pige og glædede mig sådan til hun fik sit første kuld, desvære blev det jeg glædede mig til til et mareridt da jeg fandt min dejlige amarylis død.
Amarylis var en dejlig lille pige som jeg ventede længe på at få hjem, hun var simpelthen så flot. Noget af det første der slog mig da jeg fik hende hjem, var den store lighed i hendes udseende hun havde med min ældste og første guldhamster hun Mille. Amarylis fik hurtigt en fast plads i mit hjerte. Hun havde sin helt egen personlighed og tingene skulle gøres som hun ville ellers gad hun ikke rigtig, en rigtig lille charmetrold.
Hun blev desværre kun 6 mdr. gammel, men hun vil aldrig blive glemt, og hendes skæbne har lært mig på den hårde måde at guidelinier er der af en årsag.
Må min smukke amarylis hvile i fred.
du vil altid blive husket
