Hej BabyFace.
Hybrider kan være vældigt søde og helt fine som kæledyr. Problemet er bare, at de genetisk ikke er "sunde" , fordi de stammer fra en mor og en far med helt forskellige gener, der ikke nødvendigvis passer sammen. Man ser derfor tit, at hybrider er sterile og får en masse sygdomme, som de oprindelige arter ikke får. Hos hamstere bliver de så desværre ikke sterile, og det betyder at de oprindelige arter er truet i kæledyrsverdenen, dvs. der findes ikke særligt mange af de oprindelige arter (og heller ikke særligt mange opdrættere).
Du kan læse mere om hybrider her
http://www.hamsterland.dk/hybrider.htm
Jeg tror broget og mottled er det samme. Jeg kan se, at vi (hamsterforeningen) skriver om broget på siden om Campbells dværghamstere, men i den standard vi bruger for dyrene hedder det mottled. Det er nok et spørgsmål om, hvorvidt man bruger det engelske ord eller en dansk version, og hamsterforeningen har nok valgt at bruge mottled, fordi det bruges i Sverige eller England.
Folk rundt om på nettet, der ikke ved, hvad hamsternes farver officielt hedder (og dem er der mange af) vil sikkert kalde dem broget eller plettet eller noget.
Men mottled/ broget er en farve der stammer fra Campbells dværghamstere, ikke fra vinterhvide.
De to arter har nemlig også forskellige farvegener. Og det er en af de måder, man nogle gange kan genkende en hybrid: hvis den har nogle af de træk der kun findes hos den ene art, men også har nogle af de træk der kun findes hos den anden art.
Det korte af det lange er, at da hybrider er mere udbredte end de oprindelige arter, skal du regne med at dine hamstere er hybrider, hvis du ikke ved, at deres forældre har stamtavle. Men derfor kan du alligevel godt have dem som kæledyr
mange hilsner
Mette