For det første skal du være sikker på, at der ikke er noget i øjet, som kan gøre, at der kommer betændelse.
Du skal nok skylle/vaske øjet med afkølet kogt vand eller saltvand, som man kan købe på apoteket i stedet for kamille the, da kamille the indeholder mange små partikler, som kan irritere øjet i stedet for at rense det.

Der er desværre mange som anbefaler kamille, men det er ikke super godt.
Han har nok ondt i øjet, når han går og kniber det sammen, men hvis der ikke er noget, som sidder og irritere, så skal det bare have lov til at hele af sig selv.
Hvis han dog stadig går og kniber øjet sammen efter weekenden (hvilket måske er liiiige i overkanten, men det er jo torsdag i dag...), så synes jeg du skal finde en hamsterkyndig dyrlæge, som kan kigge på øjet og evt udskrive nogle øjendråber til ham.
Jeg vil ikke anbefale at selvbehandle omkring et øje, hvis ikke de ting du har fra den tidligere behandling var for præcis det samme (hvilket der ikke er nogen garanti for, selvom det sidder samme sted).
Hvis du har mulighed for det, skal du nok prøve at identificere hvad det er han har revet sig på og så fjerne det fra buret, eller få uskadeliggjort det, så det ikke sker igen. Medmindre han selvfølgelig har revet sig selv ved at klø eller lignende. Så er det lidt svært at fjerne.
God bedring med ham!
