Haaij
Jeg har 2 Dværghamster 1 han og 1 hun.. her til aftes Prøvede jeg at Sætte dem sammen.. jeg havde en skille væg klar for vis de nu ville komme op at slåse.. De snuste til hinanden og Det gik fint i 10 min ca.. men så Begyndtede at slåse( staves) og jeg skilte dem hurtigt Fra hinanden og ingen af dem kom noget til.. De kom vær for sig og så var det det.. jeh vil gerne have lidt unger i hende men nu hvor de slåser så tror jeg ikke at hun er i brunst.. ved ikke helt hendes rytme.. men Hvad siger i , hvad kan det skyldes de reagere sån,, er der fordi hun ikke er i brunt..
Håber jeg forklare det godt nok
De Slåser.??
-
- Indlæg: 1936
- Tilmeldt: 1. jul 2008 22:54
du skriver du har dværge... og kan du ikke få dem til at gå sammen kommer der ikke unger... har hørt at dværge skulle være lidt som ps mennesker... Vi vil heller ikke bo sammen med hvem som helst... så det er ikke sikkert du kan få unger. Hvis du har forsøgt 3-4 gange ville jeg nok lade være med at prøve igen.
Hvor gamle er de egentlig? Jo yngre desto lettere skulle de acceptere hinandes selskab. Men avler ikke selv på dværge... så har ikke rigtig nogle gode råd.
Hvor gamle er de egentlig? Jo yngre desto lettere skulle de acceptere hinandes selskab. Men avler ikke selv på dværge... så har ikke rigtig nogle gode råd.
Hjemmesiden til mit opdræt: http://www.BiilsHamstere.dk
Min Personlige hjemmeside: http://www.AnetteFrost.dk
Min Personlige hjemmeside: http://www.AnetteFrost.dk
Dværge kan sagtens parres lige som man gør hos guldhamstere, så fortsæt med at prøve. De er i brunst hver 4. dag men enkelte hunner har en anden rytme, så det vil nok være klogt at prøve måske 10 aftener i træk inden du giver op. Som regel vil dværge kunne gå sammen fast efter de har parret, men man skal altid være klar til at skille dem ad.
Hvis ikke du ønsker unger hver 3. uge så kan du parre lade dem parre, og så sætte dem i hvert sit bur bagefter.
Hvis ikke du ønsker unger hver 3. uge så kan du parre lade dem parre, og så sætte dem i hvert sit bur bagefter.
Mvh. Pia
Okay, hmm jeg må lige Se.. Men hun virker frisk og Aktiv nok og Der er ikke sån nogle Tegn på alderdom..Odgaard skrev:Nå nu så jeg lige alderen på dine dyr. Hun er nok efterhånden ved at være for gammel så. Men du kan da altid prøve. Men du kan nu nok ikke få dem til at gå sammen ret længe. Når hunnerne bliver sterile ved 1 års alderen, så plejer de ikke at ville acceptere hannen mere.
Må lige se..